WYBORY. Kto na starostę?
WYDARZENIA - WYBORY 2019
środa, 24 października 2018 22:03

Dopiero po 16 listopada zbiorą się na pierwszych posiedzeniach rady powiatów z regionu tarnowskiego. Trwa typowanie kandydatów na starostów i członków zarządów. W trzech powiatach sprawa jest prosta: w Bochni, Tarnowie i Dąbrowie Tarnowskiej Prawo i Sprawiedliwość ma większość. A to oznacza samodzielne rządy. Bardziej skomplikowana sytuacja jest w powiecie brzeskim: tutaj do Rady Powiatu Brzeskiego weszły cztery komitety. KWW Samorządy Razem wprowadziły trzech radnych, KWW Powiat Brzeski dziewięć, ośmiu radnych ma PiS, a dwóje Wspólnota Samorządowa. Póki co KWW Samorządy razem i KWW Powiat Brzeski (obecnego starosty i wicestarosty) deklarują dalsza współpracę. Mają większość. 11 do 10. Czy ją jednak „dowiozą” do dnia pierwszej sesji. Jak zachowa się Wspólnota Samorządowa Powiatu Brzeskiego – to pytania, na które na razie nie ma odpowiedzi. Jeśli przetrwałaby koalicja, która powiatem rządzi od ośmiu lat starostą zostanie Andrzej Potępa, a wicestarostą albo Ryszard Ożóg, albo Maciej Podobiński. Ten drugi typowany jest też na przewodniczącego Rady Powiatu Brzeskiego.

 
WYBORY. Pierwsze sesje rad najwcześniej 17 listopada
WYDARZENIA - WYBORY 2019
poniedziałek, 22 października 2018 22:00

Co najmniej do 17 listopada włodarza miast, powiatów i województwa będą pełnili swoje funkcje. Okazuje się, że zgodnie Kodeksem Wyborczym pierwsze posiedzenie Rady, może się odbyć najwcześniej dzień po zakończeniu obecnej kadencji. A ten wypada 16 listopada – bo właśnie wtedy, przed czterema laty odbyły się wybory samorządowe. Taki długi okres oczekiwania spowodowany jest tym, że termin wyborów – 21 października, to pierwszy z możliwych terminów przeprowadzenia głosowania. Wybór tej daty podyktowany był jednak nie „pośpiechem” premiera, ale uroczystościami 11 listopada – setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Rząd zdecydował, by podczas 11 listopada nie było głosowania. Zgodnie z Kodeksem Wyborczym wybory mogły się odbyć albo 21, albo 28 października lub 4 i 11 listopada. Wybór pierwszej daty – tak by spory polityczne i kampanię wyborczą zakończyć przed uroczystościami niepodległościowymi był chyba najtrafniejszy.

 
WYBORY. PiS przejmuje władzę w powiecie, który był bastionem PSL
WYDARZENIA - WYBORY 2019
poniedziałek, 22 października 2018 21:42

Prawo i Sprawiedliwość będzie samodzielnie rządzić w powiecie dąbrowskim. Na 17 mandatów - PiS zdobył 9.

 
PiS ma 24 mandatów w sejmiku. Znamy radnych z naszego okręgu
WYDARZENIA - WYBORY 2019
poniedziałek, 22 października 2018 18:40

Po przeliczeniu 4/5 głosów do Sejmiku Województwa Małopolskiego, zwycięzcą jest PIS, które zdobywa 25 mandatów. Na drugim miejscu uplasowała się Koalicja Obywatelska, która wprowadzi do sejmiku 10 radnych, trzecie jest Polskie Stronnictwo Ludowe z 4 radnymi.

 
To już pewne. PiS będzie samodzielnie rządził w sejmiku
WYDARZENIA - WYBORY 2019
poniedziałek, 22 października 2018 17:18

Są już pierwsze, nieoficjalne, informacje, że Prawo i Sprawiedliwość wywalczy większość w Sejmiku Województwa Małopolskiego. Wszystko wskazuje na to, że PiS otrzyma aż 23 mandaty, w 39-osobowym składzie sejmiku.Platformie i Nowoczesnej, czyli Koalicji Obywatelskiej może przypaść maksymalnie 12 mandatów, natomiast PSL tylko 4. Doskonały wynik ma Rafał Bochenek, Grzegorz Biedroń i Anna Pieczarka – liderzy list w swoich okręgach wyborczych. Kiepski odnotował m.in. marszałek Małopolski Jacek Krupa.

 
WYBORY. Znamy radnych powiatowych z okręgu nr 3
WYDARZENIA - WYBORY 2019
poniedziałek, 22 października 2018 16:35

W gminie Borzęcin -  Szczurowa radnymi zostali: Marek Antosz (od wicestarosty Ryszarda Ożóga), Piotr Mikuś z KWW Powiat Brzeski (Andrzeja Potępy) oraz Krzysztof Przepiórka i  Edyta Cieśla z Prawa i Sprawiedliwości.

 
WYBORY. Znamy radnych rady powiatu brzeskiego (Okręg nr 4)
WYDARZENIA - WYBORY 2019
poniedziałek, 22 października 2018 16:25

Grzegorz Mrozowski (z komitetu starosty); Ewa Cierniak – Lambert (od wicestarosty Ryszarda Ożóga), Tadeusz Kanownik (ze Wspólnoty Samorządowej) oraz Grzegorz Gołąb i Paweł Pabian z Prawa i Sprawiedliwości zostali radnymi powiatu brzeskiego z okręgu: Czchów – Gnojnik – Iwkowa.

 
WYBORY. PiS przejmuję władzę w radzie powiatu bocheńskiego
WYDARZENIA - WYBORY 2019
poniedziałek, 22 października 2018 15:40

Według wstępnych informacji, w powiecie bocheńskim PiS obejmie samodzielne rządy (dotychczas rządził w koalicji razem z PSL). Rozkład mandatów przedstawia się następująco: PiS - 13, PSL - 7, Nasza Wspólna Sprawa - 3.

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 2 z 11

pr022019

plus2019

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .