Gmina będzie mogła dopłacać do śmieci
WYDARZENIA - Brzesko
wtorek, 18 grudnia 2012 22:41

Senat RP przegłosował zmiany w ustawie śmieciowej. Teraz zajmie się nimi Sejm RP. – Nowelizacja ustawy jest niezbędna, bo uchwalony w poprzedniej kadencji projekt, to legislacyjny bubel – tłumaczy poseł Edward Czesak, szef struktur okręgowych Prawa i Sprawiedliwości. Gmina będzie mogła dopłacać do śmieci! Przypomnijmy, stara ustawą została uchwalona przed dwoma laty. Posłem – sprawozdawcą, z ramienia rządu i PO, był ówczesny poseł tej partii, Jan Musiał z Brzeska. Zdaniem posła Edwarda Czeska istotne, dobre zmiany zaproponowane przez Senat to „wyposażenie nieruchomości w pojemniki służące do zbierania odpadów komunalnych oraz utrzymywanie tych pojemników w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym, chyba że na mocy uchwały rady gminy, obowiązki te przejmie gmina jako część usługi w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości w zamian za uiszczoną przez właściciela opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Ponadto Rada gminy może zróżnicować stawki opłaty w zależności od wielkości gospodarstwa domowego, liczby osób zamieszkujących nieruchomość, odbierania odpadów z terenów wiejskich lub miejskich, a także rodzaju zabudowy. Ponadto Rada Gminy określając warunki opłat, może różnicować stawki opłat, wprowadzać zwolnienia przedmiotowe, ustanawiać dopłaty dla właścicieli nieruchomości. W praktyce otwiera to gminom prawo do dotacji – podobnie jak to jest w przypadku wody i ścieków oraz dopłat do działalności firm komunikacyjnych.

 
Niedziela na brzeskim Rynku
WYDARZENIA - Brzesko
wtorek, 18 grudnia 2012 22:40

ryneknoc02Wczoraj, jako pierwsi informowaliśmy o planach związanych z niedzielnym kolędowaniem, ale także ze Świętem Trzech Króli. Dzisiaj „zdradzamy” naszym czytelnikom garść informacji o tych zbliżających się wydarzeniach.W najbliższą niedzielę 23 grudnia Biuro Promocji magistratu zaprasza na brzeski Rynek. Już od godziny  9 będzie można odwiedzić świąteczną  szopkę z żywymi zwierzętami i figurami wykonanymi przez dzieci i młodzież brzeskich szkół.  Cała akcja potrwa do późnych godzin wieczornych, bo do 19. - Natomiast w południe od godziny 11.30 do 12.30 zapraszamy do wspólnego śpiewania kolęd i pastorałek.  „Pierwsze skrzypce odegra” młodzież z MOK, która zaintonuje wielkie kolędowanie. Jakkolwiek to młodzi artyści zaprezentują się, zachęcamy do wspólnego nucenia kolęd i pastorałek.  Zaś najlepszy w regionie  Zespół Pieśni i Tańca Porębianie, nagrodzony Grand Prix Sabałowych Bajań, zatańczy w nowych łowickich strojach. Będzie można odebrać także Betlejemskie Światełko Pokoju, Dzielić nim będą harcerze z brzeskiego Hufca ZHP – mówi nam Krzysztof Bigaj, szef Biura promocji Urzędu Miejskiego w Brzesku. Nie mniej atrakcji przygotowano na 6 stycznia, w Dzień Święta Trzech Króli.

 
Autostrada na Święta lub Sylwestra
WYDARZENIA - Brzesko
wtorek, 18 grudnia 2012 22:31

ptr_2614Wszystko wskazuje na to, że jeszcze w tym roku Brzesko będzie miało dwunitkowe połączenie autostradowe ze światem. Jak dowiedział się nieoficjalnie nasz portal, oddanie obydwu nitek (po dwa pasy w każda stronę) może nastąpić jeszcze w tym tygodniu lub przed Sylwestrem. Pogoda sprzyja drogowcom. Dwoją się oni i Troja, aby jak najszybciej oddać obydwie nitki do użytku. Asfalt został już położony, topniejący śnieg pozwoli na wymalowanie pasów na jezdni oraz poziomego oznakowania na autostradzie. Jak udało się nam ustalić pracę Ida pełna parą. Nie jest wykluczone, że uda się je zakończyć do czwartku, potem pozostanie odbiór przez policję i… autostrada będzie w całości gotowa. W najlepszym z możliwych scenariuszy może być oddana do użytku w piątek, jeśli nie to w przyszłym tygodniu. Oczywiście nagłe, intensywne opady śniegu lub negatywna opinia policji, może ten dzień oddalić.

 
Kup mieszkanie za 10 procent wartości
WYDARZENIA - Brzesko
wtorek, 18 grudnia 2012 21:33

To już naprawdę ostatni dzwonek na złożenie wniosku o zakup mieszkania komunalnego w Brzesku z 90 procentową bonifikatą. Wnioski przyjmowane są tylko do 31 grudnia. – Transakcja kupna – sprzedaży może zostać dokonana w przyszłym roku – mówi nam Jerzy Tyrkiel, zastępca burmistrza Brzeska. Niemal wszyscy lokatorzy mieszkań w Brzesku, które są zasobem komunalnym, mają niepowtarzalną okazję kupić je po preferencyjnej cenie: 10 procent ich wartości. Niemal, bo radni uznali, że takiej możliwości nie będą mieli lokatorzy z kamienic wokół Rynku. Przypomnijmy, że kilka miesięcy temu, podjęli radni miejscy. Zdaniem urzędników magistratu, sprzedaż mieszkań spowoduje nawet kilkusettysięczne oszczędności (w skali roku). Właśnie dlatego samorząd zdecydował się sprzedać mieszkania za 10 procent ich wartości. - Koszty utrzymania budynków są znacznie większe niż wpływy od lokatorów w postaci czynszu dzierżawnego – dodaje zastępca burmistrza Brzeska, Jerzy Tyrkiel.

 
Niedziela z kolędami, a potem Trzech Króli
WYDARZENIA - Brzesko
poniedziałek, 17 grudnia 2012 20:46

W sposób szczególny w Brzesku są kultywowane tradycje Bożego Narodzenia. W miniona niedzielę odbyło się tradycyjne spotkanie opłatkowe organizowane przez Caritas ora restaurację Państwa Kuralów, na najbliższą niedzielę zaplanowano wielkie kolędowanie, a 6 stycznia, pochód Trzech Króli. Wigilia dla osób samotnych, organizowana przez Annę i Kazimierza Kuralów, ma wieloletnia tradycję. Podczas ostatniej z osobami starszymi, samotnymi spotkał się biskup pomocniczy diecezji tarnowskiej Władysław Bobowski. Hierarcha mówił o tradycji, wrażliwości na drugiego człowieka, apelował o otwarcie serc na potrzeby drugiego człowieka, przypomniał, że dobro czynione drugiemu człowiekowi wraca, zachęcał do angażowania się w pomoc osobom starszym, potrzebującym, rodzinom biednym i wielodzietnym. Podczas spotkania nie zabrakło łamania się opłatkiem, spożywania tradycyjnych potraw wigilijnych oraz wspólnego kolędowania. Życzenia osobom starszym składali miedzy innymi poseł Edward Czesak, burmistrz Brzeska, Grzegorz Wawryka, zastępca burmistrza Jerzy Tyrkiel oraz starosta brzeski Andrzej Potępa. – To kolejne spotkania opłatkowe z osobami starszymi, w którym uczestniczę. Pomoc i serce państwa Kuralów godne są podkreślenia i naśladowania. Potrafili otworzyć swoje serca, za to należą się im wielkie słowa uznania – mówi burmistrz Wawryka.

 
Festiwal nauki na Zielonce
WYDARZENIA - Brzesko
poniedziałek, 17 grudnia 2012 20:45

Szkoła to „towar”. O tym raczej przekonywać nie trzeba. O bycie tego typu instytucji decyduje nabór uczniów.  Nie dziwi więc, że placówki dwoją się i troją, aby zainteresować swoją ofertą uczniów. Czynią to w różny sposób. Mniej lub bardziej mądry. Na pewno doskonałym sposobem jest prezentacja oferty dydaktycznej ciekawy i interesujący sposób. Udaje się to w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Brzesku. Dyrekcja i młodzież wpadli na pomysł organizowania Festiwalu Nauki. Wszystkie grupy były pod wrażeniem wyposażenia pracowni, rozmiaru obiektów. Uwagę zwracały innowacyjne metody prowadzenia zajęć. Pod koniec listopada, przez dwa dni, w ZSPO nr 2 w Brzesku gościło ponad 200 gimnazjalistów z 11 szkół, którzy wzięli udział w ponad 50 godzinach wykładów, laboratoriów i ćwiczeń przedmiotowych.

 
Radzili ochotnicy w powiatu brzeskiego
WYDARZENIA - Brzesko
niedziela, 16 grudnia 2012 20:40

strazacyospO sytuacji jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, akcjach prowadzonych w tym roku, planach na przyszłość i wizycie druhów z Jurkowa, w Hongkongu, mówiono podczas narady która została zorganizowana przez Zarząd Powiatowy ZOSP RP Powiatu Brzeskiego.

 
Gmina pomaga potrzebującym
WYDARZENIA - Brzesko
niedziela, 16 grudnia 2012 19:56

gwawryka2Od wielu lat samorząd Brzeska dba o potrzebujących. To nie tylko wsparcie udzielane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, ale także parafialne oddziały Caritas, PCK i inne organizacje. Zdaniem burmistrza Brzeska Grzegorz Wawryki, mieszkańcy miasta chętnie wspierają potrzebujących. Warto podkreślić, że w tę akcję coraz częściej włączają się młodzi ludzie. W ten sposób uczą się solidaryzmu społecznego, wrażliwości na biedę, na potrzeby innych. Natomiast w okresie świąteczno – noworocznym organizowane są spotkania z osobami starszymi i potrzebującymi. - Jestem przekonany, że żadnemu mieszkańcowi naszej gminy jedzenia nie zabraknie. Od lat samorząd, podległe mu instytucje wspierają osoby samotne, najbiedniejsze, tych którzy nie radzą sobie w nowej rzeczywistości. Oczywiście, że kryzysy gospodarczy, wzrost bezrobocia powoduje dalsza pauperyzację społeczeństwa. Staramy się, jako gmina zadbać o najbardziej potrzebujących.

 
<< pierwsza < poprzednia 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 następna > ostatnia >>

Strona 104 z 259

PR072015

szkola-maksylewicza

Relacje wideo z regionu brzeskiego

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .