Frontpage Slideshow (version 2.0.0) - Copyright © 2006-2008 by JoomlaWorks
Reklama
Józefa Szczurek – Żelazko prezentuje założenia programowe Polskiego Ładu
WYDARZENIA - Region Tarnowski
środa, 30 czerwca 2021 12:45

11L1080590Gruntowne zmiany w systemie podatkowym, nowe zasady zatrudniania i rozwiązania w zakresie kredytów mieszkaniowych, ułatwienia dla rolników, wsparcie dla samorządów, nowa polityka senioralna, rewolucja w służbie zdrowia, bony społeczne i rodzinne czy budowa domu bez pozwolenia (do 70 metrów kwadratowych to tylko część zapowiadanych przez premiera Mateusza Morawieckiego zmian, które ma przynieść „Polski Ład” - mówi poseł Józefa Szczurek – Żelazko. „Polski Ład ma poukładać wywrócony do góry nogami porządek” po pandemii. Rząd ogłosił obszerne plany na funkcjonowanie nowego programu społeczno-gospodarczego. Ich zadaniem będzie przywrócenie porządku w gospodarce, po ponad roku walki z koronawirusem w kraju. - Docelowo poprawimy standard życia Polaków. Wielkie przyspieszenie, którego celem jest dogonienie Zachodniej Europy weszło w decydują fazę – dodaje poseł Józefa Szczurek – Żelazko.

 

Służba Zdrowia

Założeniem „Polskiego Ładu” jest zwiększenie puli pieniędzy przeznaczanych na służbę zdrowia oraz wyższa jakość świadczonych w tym zakresie usług – podkreśla poseł Józefa Szczurek – Żelazko. W ciągu sześciu lat Polska ma przeznaczać na cele zdrowotne 7 proc. PKB w skali roku. Obecnie jest to 5,3 proc. Dla porównania, średnia unijna to ok. 7 proc, 1.5 miliarda złotych trafi do szpitali powiatowych kilkanaście milionów do szpitali w regionie tarnowskim, zmiany zakładają utworzenie funduszu na rzecz osób pokrzywdzonych błędami lekarskimi, planuje się również wprowadzenie 24-godzinnych dyżurów w każdym powiecie, na trzech poziomach: teleporada, interwencja lekarza oraz pomoc pogotowia ratunkowego, uruchomienie nieobowiązkowego systemu, który pomoże zarejestrować się do lekarzy, przypomni SMS-em o wizycie, zbierze wszystkie informacje na temat pacjenta, stworzenie sieci onkologicznej, która pomoże w sprawny sposób leczyć ciężkie przypadki, darmowe badania profilaktyczne dla osób w wieku 40+ oraz zniesienie limitów na liczbę pacjentów, jaką mogą przyjąć lekarze specjaliści w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia – zapewnia poseł Józefa Szczurek – Żelazko.

 

Umowy o pracę

Umowy „śmieciowe” mają zostać obciążone składkami, a praca zdalna uregulowana przepisami prawa: na umowy o dzieło oraz zlecenia nałożone zostaną składki do odprowadzenia do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, w późniejszej perspektywie planowane jest utworzenie jednej, uniwersalnej umowy o świadczenie pracy i wycofanie z funkcjonowania umów „śmieciowych”, po konsultacjach powstaną przepisy, które uregulują wszystkie kwestie związane z pracą zdalną.

 


Wyższe progi podatkowe

Planowane jest przewartościowanie progów podatkowych oraz dochodu wolnego od podatku: obecnie funkcjonuje próg podatkowy w wysokości 85 528 zł. Do momentu osiągnięcia rocznych dochodów w takiej wysokości, obowiązuje podatek w wysokości 17 proc. Po przekroczeniu tej kwoty musimy zapłacić fiskusowi 32 proc. podatku, aktualnie obowiązująca kwota dochodu, która całkowicie zwalnia nas z obowiązku odprowadzenia podatku, wynosi 8 tys. zł, po zmianach próg dochodowy wzrośnie do 120 tys. zł. a kwota wolna od podatku do 30 tys. zł.

 

Emerytury i renty

Podatku nie będzie się płacić od 65 proc. emerytur, a także od najniższej płacy. Emerytury do 2500 złotych będą zwolnione z podatków. Zostanie także utrzymana 13 emerytura – zapewnia poseł Józefa Szczurek - Żelazko.

 


Łatwiejszy dostęp do kredytów mieszkaniowych

Państwo chce ułatwić młodym osobom dostęp do zakupu własnych mieszkań: banki mają gwarantować przyznanie na ten cel kredytu w wysokości min. 100 tys. zł., takie rozwiązanie ma zastąpić obecny wkład własny, którego zgromadzenie dla młodych rodzin jest często nieosiągalne, osobom, którym trakcie spłacania kredytu urodzą się dzieci, państwo obiecuje spłacić nawet do 160 tys. zł zadłużenia, w zależności od liczby potomków, tj.: drugie dziecko - 20 tys. zł dopłaty do kredytu przez państwo, trzecie dziecko - 60 tys. zł, kolejne dzieci, aż do szóstego, po 20 tys. zł.

 

Bony społeczne i rodzinne

Zaplanowano wprowadzenie bonów mieszkaniowych. Mają one odpowiadać na potrzeby osób samotnych, małżeństw bez dzieci oraz rodzin wielodzietnych. Bon rodzinny Jeśli rodzina z 6 dzieci nie będzie posiadała własnego lokum, państwo ma przyznać zapomogę do 145 tys. zł. Kwota ta będzie maleć proporcjonalnie do liczby dzieci. Bon społeczny - osoby samotne otrzymają bon na kwotę 5 tys. zł., małżeństwa bezdzietne - 10 tys. zł., małżeństwo z jednym dzieckiem - 25 tys. zł, małżeństwo z dwojgiem dzieci – 40 tys. zł. Zasiłki te będzie można wykorzystać na poczet opłat do Towarzystw Budownictwa Społecznego, spółdzielni mieszkaniowych lub przeznaczyć je na częściowe sfinansowanie zakupu mieszkania lub budowy domu – tłumaczy poseł Józefa Szczurek – Żelazko.

 

Budowa domu bez pozwolenia

Dzisiaj polskie prawo zezwala na postawienie jedynie domku wypoczynkowego o powierzchni do 35m2. Po zmianach możliwe będzie postawienie budynku mieszkalnego o powierzchni do 70m2, nie licząc poddasza i tarasu. Potrzebne będzie jedynie zawiadomienie o rozpoczęciu budowy. Warunkiem ma być miejscowy plan zagospodarowania, który pozwoli na taką inwestycję.

 

Rodzinny kapitał opiekuńczy

„Polski Ład” zapowiada również wprowadzenie dodatkowego instrumentu finansowego dla rodzin, który będzie przysługiwał od drugiego dziecka. Rodzice wybiorą jedną z dwóch opcji: 1000 zł miesięcznie na dziecko przez rok, 500 zł miesięcznie na dziecko przez dwa lata.
Opiekunowie będą mogli dowolnie rozporządzać niniejszymi środkami.

 

Miejsca pracy

Inwestycje, które planuje rząd, mają przynieść 500 tys. nowych miejsc pracy - mówi jeszcze Józefa Szczurek-Żelazko. Mieszkanie bez wkładu własnego i dom 70 mkw. bez formalności to marzenie wielu młodych ludzi. I wielu młodych Polaków, którzy chcą założyć rodziny, ale gdzieś muszą mieszkać. Ta propozycja jest fundamentalna. Mamy nadzieję, że mieszkanie bez wkładu własnego i mały dom dla każdej polskiej rodziny będzie możliwy.

 

Co dla wsi?

Wprowadzimy ustawę o rodzinnym gospodarstwie rolnym oraz opracujemy kodeks rolny". Będziemy mieli inną polską wieś i miasteczka. Na pierwszym planie postawimy ustawę o rodzinnym gospodarstwie rolnym. Premier wspomniał o jego nowej definicji i zasadach m.in. dziedziczenia rodzinnego gospodarstwa. Będzie możliwość przekazania gospodarstwa bez zrzekania się go, bez zbywania go. To dzisiaj często bardzo poważna bariera dla ludzi już zmęczonych, którzy mają następców, czy to naturalnych, czy też innych. Chcemy też opracować kodeks rolny.

 

Szkoła i kultura

Łączny nakład na filar Polskiego Ładu "Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek" ma w latach 2021-2030 wynieść 64,8 mld zł. Jako najważniejszy w tej części Polskiego Ładu wskazano Narodowy Edukacyjny Program Wyrównywania Szans po COVID-19. Aby zniwelować wzrost luki edukacyjnej i uniknąć efektu straconego pokolenia, uruchomimy dodatkowe zajęcia dla chętnych, nie w formie tradycyjnych lekcji, ale warsztatów lub konsultacji. Oprócz nadrabiania wiedzy, drugim elementem programu będzie promocja sportu przez turnieje w najpopularniejszych dyscyplinach. Drugim z kluczowych programów w tym filarze będzie "Zielona szkoła" (1000 zeroemisyjnych szkół). W jego ramach ma zostać wykonana termomodernizacja szkół obejmująca poprawę efektywności energetycznej budynków, a także wyposażenie ich w instalacje ogrzewania ekologicznego i energooszczędne oświetlenie oraz w lepsze systemy wentylacyjne. Trzecią z kluczowych inicjatyw będzie program "Świetlica". "Będziemy dążyć do tego, aby szkoły opiekowały się dziećmi w czasie, w którym rodzice pracują. Aby jednak dzieci rzeczywiście chciały zostać po lekcjach, należy zaproponować wartościową ofertę na pograniczu edukacji i rekreacji" – podkreśla poseł Józefa Szczurek – Żelazko.

 

Samorządy – Polski Ład

Powstanie specjalny fundusz wsparcia inwestycyjnego dla gmin. Będa pieniądze na inwestycje: oświatowe (żłobki, przedszkola, szkoły, pomoce naukowe oraz programy edukacyjne), ale także na termomodernizację wszystkich obiektów szkolnych, infrastrukturę drogową i chodnikową (drogi gminne i powiatowe), infrastrukturę komunalną: wodociągi, kanalizację, przydomowe oczyszczalnie ścieków, studnie głębinowe, budowę nowych ujęć wodnych, ale tez na stawy i konserwację rowów melioracyjnych, infrastrukturę sportową (boiska sportowe, hale sportowe, kluby fitness, siłownie zewnętrzne, trasy rowerowe, skateparki, kulturę (biblioteki, domy kultury, wsparcie dla NGO), programy ochrony środowiska (czyste powietrze, fotowoltaikę, usuwanie dachów z eternitem zawierającym azbest, wymianę piecy, montaż kolektorów słonecznych). Rząd i samorząd mają inne zadania, ale cel mamy jeden, wspólny - żeby Polacy mogli żyć na poziomie według standardów europejskich. Żeby tak się stało potrzebny jest rozwój infrastruktury i planowanie strategiczne ponadgminne i powiatowej – podkreśla poseł Józefa Szczurek – Żelazko.


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr082021

reklamamariola

fbprofil

 

arteon

bs2020a

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .