Reklama
Przypominali lokalnych bohaterów
WYDARZENIA - Borzęcin
sobota, 02 października 2021 20:36

W miesiącu wrześniu br. Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie zorganizował w szkołach na terenie gminy Borzęcin spotkania z lokalną historią. Wydarzenia były pokłosiem gminnej uroczystości patriotycznej, jaka miała miejsce w dniu 15 sierpnia br., przypominającej sylwetkę Adama Sadowskiego, żołnierza Legionów Polskich, zmarłego w 1916 roku oraz legionistów z gminy Borzęcin z lat 1914-1918 poległych w walce o odzyskanie niepodległości, a także tych, którzy zginęli w szeregach Wojska Polskiego podczas wojny polsko-bolszewickiej 1919-1921, powstaniach śląskich. Tłem spotkania była wystawa opracowana i wypożyczona przez Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie pt. „Dla Ciebie, Polsko. W stulecie czynu legionowego" oraz materiał ze specjalnego wydania „Kuriera Borzęckiego” – „Borzęcińskie drogi do niepodległości 1914-1921” poświęcony udziałowi mieszkańców Borzęcina, Bielczy, Łęk, Przyborowa i Warysia w walkach na wielu frontach w czasach, kiedy wykuwały się granice Polski po ponad 100 latach zaborów.


– We współpracy z lokalnym historykiem Lucjanem Kołodziejskim na takich objazdowych lekcjach przybliżaliśmy sylwetki tych, którzy zapisali się w lokalnej historii, często poświęcając to, co najcenniejsze – swoje życie. Zależało nam, aby z tą informacją dotrzeć do młodego pokolenia, które często jest nieświadome wydarzeń historycznych mających miejsce na terenie swojej miejscowości – mówi Piotr Kania z GOK Borzęcin.
Spotkania zorganizowano dla nauczycieli i uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. św. Jana Pawła II w Borzęcinie, Zespołu Szkolno–Przedszkolnego im. Błogosławionej Karoliny Kózkówny w Borzęcinie Dolnym, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. kardynała Stefana Wyszyńskiego w Przyborowie oraz Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bielczy.


- Każde z nich cieszyło się sporym zainteresowaniem – twierdzi Lucjan Kołodziejski, nauczyciel, historyk z Borzęcina. – Poza krótkim wstępem pokazującym kontekst historyczny i złożoność tamtych czasów, przypominaliśmy bohaterów z gminy Borzęcin, szczególnie tych pochodzących z miejscowości, w której aktualnie znajdowaliśmy się. Bo przecież każda z nich ma swoich bohaterów, mieszkających niejednokrotnie w najbliższym sąsiedztwie. Nasza publikacja przypominała krótkie biogramy prawie 250 osób. Młodzi ludzie nie nudzili się i słuchali z zaciekawieniem. Byli i tacy, którzy chwalili się udziałem swoich przodków w walce o wolność w tamtym czasie. Niestety, dla większości te tematy są mało znane – przyznaje Kołodziejski.


Zachęceni odbiorem tej nietypowej lekcji przez uczniów, Gminny Ośrodek Kultury w Borzęcinie planuje we współpracy z Lucjanem Kołodziejskim i IPN w Krakowie zorganizować kolejne spotkania z lokalną historią w tle.
(h)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

 kwiatr2021b2

pr112021

prosp02

 

arteon

bs2020a

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .