Reklama
Brzesko. Spotkanie seniorów z posłanką i wicemarszałkiem
WYDARZENIA - Brzesko
poniedziałek, 18 października 2021 22:18

L1090557Dokładnie 14 listopada obchodzimy Ogólnopolski Dzień Seniora. Jak mówi Józefa Szczurek – Żelazko święto ma na celu m. in. docenić ogromną rolę seniorów w społeczeństwie, zwiększyć integrację międzypokoleniową czy popularyzować ich udział w życiu kulturalnym i ekonomicznym. – Nasze spotkanie zorganizowaliśmy wcześniej, bo w poprzednim roku, moje plany sparaliżowała pandemia i związane z nią obostrzenia. Moim zdaniem, wbrew pozorom, osoby w dojrzałym wieku mają ogromną  energię i chęci do działania – tłumaczy poseł Józefa Szczurek – Żelazko. Posłanka Ziemi Tarnowskiej  Brzeskiej, Bocheńskiej i Dąbrowskiej zaprosiła na spotkanie seniorów. W gronie gości znalazł się także wicemarszałek  Małopolski, Józef  Gawron. Spotkanie było doskonała okazją do wymiany poglądów. – Rząd Prawa i Sprawiedliwości zrobił sporo dla osób starszych. To środki na trzynastą i czternastą emeryturę, bezpłatne leki dla osób starszych. Od nowego roku emeryci, do kwoty 2500 złotych, nie zapłacą podatku. Ci, których emerytury są wyższe, zapłacą podatek tylko od tej sumy, która przekracza kwotę bazową 2,5 tysiące złotych. Czy za czasów naszych poprzedników podejmowano takie decyzje – pytała retorycznie poseł Józefa Szczurek – Żelazko. W imieniu samorządu województwa małopolskiego z seniorami z powiatu brzeskiego spotka się też wicemarszałek Józef Gawron. – Gratuluję Wam waszej aktywności i zachęcam do współpracy z samorządem małopolskim. Ze swojej strony obiecuje pomoc i współdziałanie – deklarował wicemarszałek Józef Gawron.


Przypomnijmy, że Ogólnopolski Dzień Seniora organizowany jest w całej Polsce, zarówno w największych miastach, jak i wsiach. Pierwsze obchody sięgają początków XXI wieku, inicjatywa ta jest najprawdopodobniej polską, lokalną odpowiedzią na Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Uroczystości 14 listopada odbywają się m. in. w Klubach Seniora, ośrodkach kultury, często udział w nich biorą przedstawiciele lokalnych władz czy członkowie Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Przy kawie i poczęstunku można powspominać stare dobre czasy albo pochwalić się zdolnymi wnukami. Warto wspomnieć o innych świętach poświęconych seniorom: 1 października przypada Międzynarodowy Dzień Osób Starszych, 20 października Europejski Dzień Seniora. Założenia tych świąt są podobne, a więc mają na celu wprowadzanie działań zmierzających do zapewnienia seniorom godnego życia, zarówno dostępu do opieki medycznej, jak i możliwości realizowania swoich zainteresowań. Nie wolno oczywiście zapominać o ulubionych świętach seniorów, a więc Dniu Babci i Dziadka.


Seniorzy pełnią bardzo ważną rolę w każdej rodzinie – mają za sobą pokaźny bagaż doświadczeń i wspomnień, którymi dzielą się z młodszymi pokoleniami. Są to zarówno historie związane z ważnymi wydarzeniami społecznymi, ale i dziejami rodziny. Kto inny jak nie dziadek opowie wnukom o sukcesach dawnych sportowców, czy dobrych obyczajach, kto jak nie babcia przekaże kobietom wyjątkowe, nie do podrobienia przepisy kulinarne. Warto pamiętać, że seniorzy wychowują kolejne pokolenia. Tak jak kiedyś opiekowali się swoimi dziećmi, tak dziś dbają o wnuków. Dzięki nim rodzice mogą pójść do pracy, pojawić się na ważnym spotkaniu. To właśnie babcia albo dziadek zostaną z dziećmi albo zaprowadzą je do przedszkola. Osiągnięcie wieku seniora z jednej strony jawi się więc jako zwieńczenie wieloletniej pracy, nie tylko zawodowej, ale i przede wszystkim dla społeczeństwa. Jak mówi poseł Józefa Szczurek – Żelazko dzisiaj seniorzy potrafią  obsługiwać komputery, wstawiać posty w serwisach społecznościowych, regularnie uprawiają sport i często żyją aktywniej, niż młody człowiek. – Dlatego rząd Prawa i Sprawiedliwości wspiera finansowo Kluby Seniora oraz Uniwersytety Trzeciego Wieku – zapewnia poseł Józefa Szczurek – Żelazko.


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

 kwiatr2021b2

pr112021

prosp02

 

arteon

bs2020a

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .