Frontpage Slideshow (version 2.0.0) - Copyright © 2006-2008 by JoomlaWorks
Reklama
Rozmowa z Ryszardem Ożógiem
WYDARZENIA - Publicystyka
piątek, 19 grudnia 2008 21:27
Kiedy dwa lata temu obejmował Pan stanowisko starosty brzeskiego jednym z priorytetowych zadań, było podjęcie decyzji odnośnie dalszych losów popadającego w ruinę Pałacu Goetzów Okocimskich.
Problem trzeba było rozwiązać. Nie chciałem, żeby ktoś za kilka lat powiedział, że doprowadziliśmy do jeszcze większej jego dewastacji. Pałac jest jednym z ciekawszych zabytków na terenie województwa małopolskiego i prawdziwą perłą naszego regionu. Jego stan jednak z roku na rok się pogarszał, a koszty utrzymania obiektu i otoczenia stawały się dla powiatu coraz kosztowniejsze. Na remont pałacu nie było nas jednak stać. Niewielkie okazały się też szanse, na uzyskanie na ten cel pieniędzy z unijnych dotacji, zważywszy na koszt remontu. Należy również otwarcie powiedzieć, że gdyby nawet w jakiś cudowny sposób udało się znaleźć źródła finansowania takiej inwestycji to wszystkie procedury przygotowawcze i wykonawcze trwałyby bardzo długo, gdyż dotacje z publicznych środków podlegają bardzo szczegółowemu procesowi realizacji. Ponadto wykorzystanie tak wielkiego obiektu na  cele publiczne typu biblioteka, czy ośrodek kultury powodowałoby bardzo duże obciążenie budżetu, bieżącym utrzymaniem. Biorąc te wszystkie argumenty pod uwagę byłem przekonany, że dłużej czekać nie wolno. Skoro więc nie było szansy na unijne pieniądze, koniecznością stała się sprzedaż pałacu, który z dnia na dzień coraz bardziej niszczał. Dziś wiem, że była to słuszna decyzja i mieliśmy rację stanowczo forsując to rozwiązanie.

 

Decyzja Zarząd Powiatu Brzeskiego, o sprzedaży pałacu była przez opozycję ostro krytykowana. Niektórzy nawet mówili,  że to wyprzedaż majątku narodowego.
Rzeczywiście nasza decyzja spotkała się z dużą krytyką. Poprzednie władze powiatu, przez wiele lat z nadmierną ostrożnością podchodziły do tego problemu. Kiedy więc, obecny Zarząd Powiatu zdecydował o sprzedaży pałacu, wiele osób starało się uniemożliwić nam to przedsięwzięcie. Z tego powodu ta procedura też się przedłużała. Gdyby nie to, pałac można było sprzedać wcześniej. W efekcie uchwała została przyjęta poprzez imienne głosowanie, którego zażądała opozycja, aby społeczeństwo miało pełną wiedzę, kto jest odpowiedzialny za podejmowaną decyzję. Uchwała została przyjęta stosunkiem głosów 11 do 10. Opozycja konsekwentnie była przeciwna tej decyzji. Przypomnę – decyzji sprzedaży pałacu prawnym spadkobiercom rodziny Goetzów Okocimskich i to oni nabyli ten pałac, korzystając z prawa pierwokupu. Cieszę się jednak, że osoby, które wcześniej były przeciwne sprzedaży tego obiektu zrozumiały, że było to jedyne racjonalne rozwiązanie i obecnie zauważają jego efektywność. Dziś już wiadomo, że dzięki obecnym właścicielom tego zabytkowego obiektu, pałac ma szansę odzyskać swą dawną świetność. Już niebawem mają rozpocząć się tam prace budowlane. W pałacu ma powstać hotel z restauracją, centrum konferencyjne, a także pierwsze w Polsce piwne spa, o którym informowały już media w całym kraju. Niektórym pomieszczeniom zostaną też  przywrócone ich dawne funkcje.

Odnowiony pałac to duża szansa na promocję powiatu brzeskiego?
Remont pałacu to ogromne i bardzo kosztowne przedsięwzięcie. Prace budowlane na pewno potrwają więc kilka lat. Wiem jednak, że Państwo Urbanowie, obecni właściciele pałacu mają plany, aby zdążyć przed 2012, tak aby udało się uczynić pałac bazą dla jednej z drużyn uczestniczących w rozgrywkach Euro 2012. Biorąc pod uwagę renomę tej imprezy, byłaby to duża szansa dla naszego powiatu.

[łk/PB


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr082021

reklamamariola

fbprofil

 

arteon

bs2020a

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .