Frontpage Slideshow (version 2.0.0) - Copyright © 2006-2008 by JoomlaWorks
Reklama
Wakacje z wojami ze Szczepanowa
WYDARZENIA - Publicystyka
niedziela, 15 lipca 2007 14:48

Znalezienie ciekawego zajęcia w okresie wakacji - zwłaszcza w małych miejscowościach to spore wyzwanie dla dzieci i młodzieży. Z ciekawą propozycją na wakacje wyszli członkowie szczepanowskiej drużyny Wojów Świętego Stanisława - kilka razy w tygodniu prowadza dla najmłodszych "historyczne przedszkole". Jest to propozycja drużyny na sezon wakacyjny dla młodszych mieszkańców Szczepanowa i okolic. O ile w maju w treningach brało udział tylko 4 kandydatów na młodych wojów - to obecnie starsi członkowie drużyny maja pełne roboty, gdy na zbiórce pojawia się około 20 młodych otroków, jak w języku branżowym określa się członków drużyny, którzy nie są jeszcze wojami. 

 

W trakcie kilkugodzinnych zajęć starszyzna uczy ich podstaw szermierki mieczem, obrony tarczą, walki włócznią, czy też strzelania z łuku. Największym zainteresowaniem cieszą się jednak symulowane walki prowadzone w szczepanowskim lesie.

Wymagania dla kandydatów do "przedszkola" nie są szczególnie wygórowane, wystarczy bowiem dobry stan zdrowia, oraz pisemna zgoda rodziców. Tego typu zajęcia to świetna forma spędzania wolnego czasu - na świeżym powietrzu, z dala od komputera i telewizji, a równocześnie okazja do nabycia nowych umiejętności. Przy okazji niejako starsi i młodsi uczą się wielu rzeczy od siebie. Młodsi dyscypliny, współpracy w grupie, a starsi odpowiedzialności i panowania nad kilkunastoosobową grupą, która ma dziesiątki pomysłów na minutę. Starsi członkowie pracują w projekcie jako wolontariusze, a całość została zorganizowana bez wydania nawet symbolicznej złotówki.

Hobby jakim jest odtwarzanie historii - nie należy jednak do najtańszych - sprzęt wykonany historycznymi metodami przez rzemieślników kosztuje po kilkaset złotych za sztukę - dlatego też członkowie drużyny starają się pozyskać środki z różnych
źródeł. Najczęściej są to pokazy komercyjne w trakcie festynów, oraz imprez masowych. Na ambitniejsze plany - takie jak utworzenie pracowni rzemiosł dawnych potrzeba jednak kilkanaście - kilkadziesiąt tysięcy złotych. W tym celu swoje
projekty składają do różnych instytucji, które wspierają rozwój kultury i edukacji dzieci oraz młodzieży. Mają nadzieję, że któryś z projektów zyska uznanie w oczach komisji konkursowej i pozwoli na realizację zamierzeń.

W roku 2003 powstała idea utworzenia w Szczepanowie grupy rekonstrukcyjnej odtwarzającej realia XI wiecznej Polski. Z czasem pomysł zaczął nabierać coraz bardziej realnych kształtów - tak by latem 2005 roku dzięki projektowi grantowemu -
"Woje Św. Stanisława - żywe lekcje historii", finansowanemu ze środków UE (Program Młodzież) zyskać już realne kształty. W roku 2006 drużyna zaprezentowała swoje osiągnięcia w trakcie kilkudziesięciu pokazów w szkołach oraz imprezach na terenie
powiatu brzeskiego. Ich umiejętności, jak szacują członkowie grupy zobaczyło około 30 tysięcy osób.

Osoby zainteresowane kontaktem z Wojami Św. Stanisława ze Szczepanowa mogą to uczynić telefonicznie 504 154 146, lub drogą e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .
 
 

[Dowódca drużyny Wojów Świętego Stanisława Mścibor - K. Bogusz]


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr082021

reklamamariola

fbprofil

 

arteon

bs2020a

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .