Reklama
Sufczyn. Spotkanie KGW
WYDARZENIA - Dębno
sobota, 25 stycznia 2020 20:57

L1050628Po raz kolejny gmina Dębno zorganizowała spotkanie osób, które na co dzień działają w Kołach Gospodyń Wiejskich. W tym roku gospodarzem imprezy było sołectwo Sufczyn, oczywiście wspierane mocno przez Urząd Gminy Dębno, z wójtem Wiesławem Kozłowskim na czele. Jakkolwiek spotkanie organizowały pani z KGW, nie oznacza to, że zabrakło na nim przedstawicieli brzydszej płci. Wójt Wiesław Kozłowski dziękował za wielkie zaangażowanie pań z KGW. Mówił, że to dzięki organizacjom kobiecym z KGW i bardziej męskim – OSP tętni życie w małych miejscowościach. Podkreślał, że zarówno KGW, jak i OSP i inne organizacje pożytku publicznego będą mogły liczyć na wsparcie i pomoc samorządu gminy Dębno.

Panie z KGW nie tylko kultywują tradycje, ale także krzewią nowoczesność. Za to wszystko składam Wam najserdeczniejsze podziękowania. Wszystkim życzę udanego roku – mówił do zebranych wójt Kozłowski. W gronie gości widzieliśmy Martę Malec _ Lech, członka zarządu województwa małopolskiego, która dziękowała za zaproszenie. Panie z KGW zostały obdarowane koralami małopolskimi. - Ja dołączam się do gratulacji i życzeń złożonych przez wójta. Oczywiście ze swojej stront deklaruje wszelką pomoc i wsparcie – mówiła Marta Malec – Lech. Oczywiście nie zabrakło degustacji potraw oraz części artystycznej. O oprawę zadbał akordeonista w Woli Dębińskiej.

Początki działania organizacji kobiecych w Polsce sięgają połowy XIX wieku. W 1918 roku istniejące na terenie kraju stowarzyszenia przyjęły wspólną nazwę Kół Gospodyń Wiejskich, które bronią praw, reprezentują interesy i działają na rzecz poprawy sytuacji społeczno-zawodowej kobiet wiejskich oraz ich rodzin. Już wówczas panie organizowały szkolenia, pokazy i kursy o różnorodnej tematyce. Oprócz tego, koła zajmują się organizacją czasu wolnego dla dzieci i młodzieży, pomocą w ich wychowaniu i działaniem na rzecz zwiększania uczestnictwa mieszkańców wsi w kultywowaniu folkloru. Koła Gospodyń Wiejskich działają na podstawie ustawy z dnia 8 października 1982 r. o społeczno-zawodowych organizacjach rolników oraz uchwalonych przez siebie regulaminów. Na czele wszystkich kół stoi Krajowa Rada Kół Gospodyń Wiejskich.

(pr)

 

 


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr102021

pr102021sp

reklamamariola

fbprofil

 

arteon

bs2020a

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .