Reklama
Biadoliny Szlacheckie. Żołnierzom niezłomnym
WYDARZENIA - Dębno
niedziela, 01 marca 2020 22:38

Uroczysta msza w intencji ofiar II wojny światowej oraz morderstw dokonanych przez Sowietów i UB w latach 1944 – 1989 rozpoczęła dzisiejsze uroczystości Dnia Żołnierzy Wyklętych, które odbyły się w Biadolinach Szlacheckich w gminie Dębno. Wybór tej miejscowości nie jest dziełem przypadku. Z Biadolin Szlacheckich pochodzi bowiem porucznik Kazimierz Rzepka, Cichociemny – jeden z najodważniejszych żołnierzy Armii Krajowej. Po nabożeństwie uczestnicy przeszli pod miejscowy Dom Ludowy, gdzie jest wmurowana tablica ku czci tego bohatera. Po złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy do zebranych zwrócił się wójt Wiesław Kozłowski. – Bez pamięci o przeszłości, bez kultywowania tradycji, nie ma narodu. Dlatego dobrze, że te wartości przekujemy młodemu pokoleniu. Żołnierze niezłomni, Żołnierze wyklęci oddali za wolną Polskę to co najcenniejsze, swoje życie. Dlatego na zawsze będą w naszych sercach – zapewniał wójt Wiesław Kozłowski. Warto dodać, że kwiaty złożyli samorządowcy, na czele z wójtem Wiesławem Kozłowskim, uczniowie, radni oraz rodzina Kazimierza Rzepki. Był też bukiet biało – czerwonych kwiatów od wiceminister zdrowia Józefy Szczurek – Żelazko.

Kazimierz Rzepka urodził się 1 marca 1915 roku w Biadolinach Szlacheckich, jako dziesiąte dziecko Szczepana Rzepki i Honoraty z Solaków, rolników z Biadolin, a w  roku 1921 rozpoczął naukę w Szkole Podstawowej w Biadolinach Szlacheckich. Uczył się tutaj przez cztery lata, a następnie został przeniesiony do Tarnowa, gdzie ukończył ostatnie dwa lata nauki. Natomiast w latach: 1930 – 1934 uczył się w Korpusie Kadetów w Rawiczu, po jego ukończeniu i zdaniu matury, kontynuował naukę w Szkole Podchorążych Piechoty
w Komorowie k/Ostrowi Mazowieckiej. 15 października 1936 roku otrzymał stopień podporucznika. Następnie otrzymał przydział do 8 Pułku Piechoty Legionów w Lublinie na stanowisko dowódcy plutonu I Kompanii Karabinów Maszynowych I Batalionu. Był żołnierzem Polskiego września. 23 września 1939 roku został ranny i dostał się do niemieckiej niewoli, do obozu przejściowego w Krasnobrodzie, z którego uciekł w grudniu 1939 roku i dotarł do Francji.

W czasie kampanii francuskiej Kazimierz Rzepka został czterokrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych oraz Krzyżem Wojennym (odznaczenie francuskie). Znowu dostał się do niewoli niemieckiej; 24 czerwca 1941 roku udało  mu się uciec z obozu podziemnym tunelem. Po ucieczce, przekroczył granicę i udał się w kierunku Hiszpanii. W sierpniu 1941 roku, w okolicach Marsylii, spotykał kolegów z którymi walczył w 3 Pułku Grenadierów. We wrześniu 1941 roku dociera do Madrytu. Niestety w Madrycie zostaje aresztowany przez frankistowską policję i tak jak wielu innych Polaków, nielegalnie przekraczających, po upadku Francji granicę francusko-hiszpańską zostaje osadzony w obozie koncentracyjnym w Miranda de Ebro. W obozie spędza cztery miesiące. W dniu 22 stycznia 1942 roku, wykorzystując zamieszanie spowodowane zorganizowanymi w obozie zawodami sportowymi, zostaje przez kolegów ukryty w śmieciach i wywieziony wozem poza teren obozu. Uciekł po raz trzeci, poprzez Portugalię dotarł do Gibraltaru, skąd 13 kwietnia 1942 roku udało  mu się wyjechać do Wielkiej Brytanii. PO przeszkoleniu wrócił do Polski jako cichociemny.  Por. „Ognik” brał udział w licznych szkoleniach patroli dywersyjno-sabotażowych, a także m/in.: akcji zdobycia broni z magazynu k/kościoła św. Elżbiety  (czerwiec 1943), akcji zdobycia materiałów wybuchowych na Czartowskiej Skale (lipiec 1943), akcji wysadzenia niemieckiego pociągu z amunicją pod Barszczowicami k/Lwowa (listopad 1943). Po zakończeniu i ewakuacji z tej właśnie akcji, po przybyciu do wsi Lesienice Kazimierz zmarł na udar serca w dniu 26 listopada 1943 roku. 

W późniejszym czasie, po ekshumacji został przeniesiony i pochowany na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie, obok kwatery Obrońców Lwowa – czytamy w opracowaniu Bronisława Jamera (członka rodziny cichociemnego).

(mir)

 

 


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr102021

pr102021sp

reklamamariola

fbprofil

 

arteon

bs2020a

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .