Reklama
Józefa Szczurek-Żelazko: Niebawem rząd przedstawi pakiet rozwiązań dla gospodarki
WYDARZENIA - Region Tarnowski
środa, 17 marca 2021 00:00

Niebawem rząd przedstawi pakiet rozwiązań dla gospodarki. To wielka szansa dla naszego kraju. Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie fakt, że budżet unijny na lata2021 – 2027 to wielki sukces polskiej dyplomacji.Mam świadomość, żepolitykom opozycji nie przejdzie przez ustapotwierdzenie tej oczywistej tezy. Polska wynegocjowała nie tylko najlepszy z możliwychbudżetów, jeszcze otrzyma wielomiliardowewsparcie dla gospodarki, w ramach wspólnej unijnej polityki pomocy przedsiębiorcom,a także samorządom, w walce ze skutkami pandemii – mówi naszej redakcji poseł Józefa Szczurek – Żelazko.

Tak zwane porozumieniebudżetowe zakłada, że wartość całego budżetuUE na lata 2021-2027 wyniesie 1,074 bln euro,a Fundusz Odbudowy o wartości 750 mld eurobędzie składał się z: 390 mld euro w formiegrantów, a 360 mld euro w formie pożyczek.Już dzisiaj wiadomo, że Polska będzie największym beneficjentem polityki spójnościw Unii Europejskiej. Z tego źródła otrzymamy66,8 mld euro. Na tym nie koniec. Okazuje się,że dodatkowe środki z polityki spójności, wyasygnowane przez Parlament Europejski w odpowiedzi na kryzys, to szacunkowo 3 mld euro,a środki ze Wspólnej Polityki Rolnej dla Polskiwyniosą 28,5 mld euro. – Nasz kraj będzie też największym beneficjentem Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, z tego tytułu do naszego budżetu wpłynie 3,5 mld euro – dodaje poseł Józefa Szczurek – Żelazko.

Pieniądze unijne, które otrzyma Polska do2027 roku, mają nam przede wszystkim pomócw odbudowie i umocnieniu gospodarki popandemii koronawirusa. Wywalczyliśmy największe w historii Unii Europejskiejśrodki dla naszego kraju. Jest to ponad 750miliardów złotych. To mniej więcej ponad półtorarocznego budżetu Polski. Jest to potężnyzastrzyk finansowy i impuls rozwojowy dlaPolski. Pozwoli nam to „odrobić straty” spowodowane pandemią, ale także doprowadzido wielkiego przyspieszenia w rozwoju naszejgospodarki. Musimy rozwijać się szybciej niżkraje „starej Unii”, by je dogonić. Polska już wyprzedziła Portugalię, kolejne kraje „starej Unii”są już w naszym zasięgu.

Poseł Józefa Szczurek – Żelazko zaangażowała się w pracach nad Krajowym Planem Odbudowy. W ramach tak zwanegoInstrumentu na Rzecz Odbudowy i ZwiększaniaOdporności będziemy mieli do dyspozycji około 23 mld euro na dotacje, w cenach stałych,i około 34,2 mld euro na pożyczki, w cenachbieżących. Mam nadzieję, że te pieniądze najszybciej jak to możliwe, trafią do gospodarki.Będą to projekty z zakresu energetyki, ochronyśrodowiska, transportu, innowacji i przedsiębiorczości, zdrowia, cyfryzacji spójności terytorialnej.

Z danych EUROSTATU oraz GUS wynika, żenasza gospodarka dobrze radzi sobie z pandemią. Zarówno pod względem PKB,jak i niskiego tempa wzrostu stopy bezrobocia,jesteśmy w pierwszej trójce Unii Europejskiej.Ogromne znacznie miały w tym przypadkuśrodki, które w ramach kolejnych odsłon TarczAntykryzysowych trafiały do przedsiębiorców.Wsparcie otrzymali właściciele małych jednoosobowych firm, ale także firm z sektora MŚPczy duże koncerny. Mam świadomość tego, żeoczekiwania niektórych są znacznie większe.Ale musimy wziąć pod uwagę fakt, że nawetnajbogatszy kraj świata, Stany Zjednoczone,nie był wstanie w stu procentach zrekompensować strat spowodowanych epidemią. Z oceny ekspertów Banku Światowego czy Unii Europejskiej wynika, że nasz kraj nie tylko bardzodobrze radzi sobie z pandemią teraz, ale takżepo wygraniu walki z epidemią, w okresie takzwanej odbudowy, ma szansę na to, by byćjednym ze światowych liderów. Kiedy przed dekadą, świat wkroczył w kryzys gospodarczy, rządPO – PSL nie wykonał żadnego gestu w stronęprzedsiębiorców. Stanęliśmy na wysokości zadania, nie pozostawiliśmy gmin i powiatów samych sobie. Z inicjatywy prezydenta AndrzejaDudy powstał Fundusz Inwestycji Lokalnych.Wszystkie gminy w Polsce otrzymały wsparciew ramach pierwszej transzy. Najmniejsze dotacje, dla najmniej inwestujących gmin, wynosiłyco najmniej pół miliona złotych. Rekordziściw naszym regionie otrzymali po kilka milionówzłotych, a w grudniu do samorządów trafiła kolejna transza środków.– My jesteśmy wiarygodni - zapewnia poseł Józefa Szczurek – Żelazko.

(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

062021

pr062021a

 

 

 

reklamamariola

fbprofil

 

arteon

bs2020a

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .