Frontpage Slideshow (version 2.0.0) - Copyright © 2006-2008 by JoomlaWorks
Reklama
Rozmowa z burmistrzem Czchowa, Markiem Chudobą
WYDARZENIA - Czchów
poniedziałek, 22 marca 2021 22:15

- Czy po Świętach Wielkanocnych turyści będą mogli powrócić w te strony?
- Mam taką nadzieję, wierzę że uda się nam w końcu pokonać kornawirusa i życie wróci do normy. Wszyscy jesteśmy już bardzo zmęczeni obostrzeniami, żyjemy w pewnym „zawieszeniu”. To nie służy zarówno gospodarce, jak i społeczeństwu, relacjom międzyludzkim. Wielka Brytania, Izrael i Stany Zjednoczone są dowodem na to, że powszechne szczepienia, mogą powstrzymać rozwój pandemii.  Stąd mój optymizm, że po Wielkanocy, chociażby w okresie Wielkiej Majówki, znowu będziemy cieszyli się z wolności, będziemy mogli przyjmować turystów. Liczę na otwarcie restauracji, miejsc noclegowych, gospodarstw agroturystycznych. Cała branża hotelowa i gastronomiczna bardzo ucierpiała z powodu ograniczeń.

Co przygotowaliście, by przyciągnąć turystów ponownie do Czchowa?
- Niewiele jest takich miejsc w Polsce. Czchów, okrzyknięty przed wieloma laty Letnią Stolica Małopolski, czeka na turystów. Doskonałe widoki, wspaniała przyroda, cenne zabytki, spokój, cisza i ludzie: mili, gościnni, serdeczni – to nasze atuty. Powodów, dla których warto odwiedzić gminę Czchów jest oczywiście wiele.  Baszta, odbudowany zamek, ścieżki historyczne, park militariów, zabytkowe kościoły, liczne kapliczki, trasy rowerowe, punkty widokowe, Jezioro Czchowskie i Dunajec – to wielkie atrakcje regionu. Rzeczywiście w połowie lat 70. Czchów zyskał miano Letniej Stolicy Małopolski. Dzisiaj miasto chce znowu być znaczącym ośrodkiem turystycznym. Nie da się ukryć, iż jednym z „wabików” jest woda. Położenie Czchowa, nad Jeziorem Czchowskim oraz nad rzeką Dunajec, to doskonałe atuty. Ukształtowanie terenu pozwala na organizowanie wędrówek po okolicy. Wielkie bogactwo tutejszych lasów, wraz z bardzo ciekawym drzewostanem, oraz walory zbiornika wodnego stwarzają doskonałe warunki do rekreacji i wypoczynku. W gminie wytyczono trasy rowerowe. Wielkim zainteresowaniem cieszy się odbudowane Wzgórze Zamkowe.

- Imprezowa gmina… tak mówiło się o Czchowie. Czy tegoroczne lato będzie wyjątkowe, nawiążecie do bogatej tradycji, do czasów sprzed pandemii?
To prawda, że co roku organizowaliśmy niezliczoną liczbę imprez plenerowych. Imprez, których celem była  nie tylko promocja walorów gminy i zagospodarowanie czasu wolnego mieszkańcom i turystom, ale także integracja lokalnej społeczności. Bez wątpienia Baszta Jazz Festiwal to wyjątkowe wydarzenie kulturalne realizowane w Czchowie. Tutejszy festiwal można śmiało porównać do jazzowego przedsięwzięcia jakim jest „Złota Tarka”.  Z tym wyjątkiem, że nasz festiwal odbywa się na południu Polski. Ze względu na swoje wartości artystyczne, własną i osobliwą formułę, pomysł na koncerty w niecodziennej scenerii oraz odwagę organizatorów na realizację tak niekomercyjnej imprezy, Baszta Jazz Festiwal zajmuje pierwsze miejsce w rankingu wydarzeń kulturalnych regionu. Pomysłodawcą festiwalu był, nieżyjący już niestety, Jacek Mazur. Ja przypomnę, że związki Czchowa z jazzem, sięgają lat 60. XX wieku, kiedy to grupa krakowskich jazzmanów, dorabiała latem, na imprezach granych w tutejszych ośrodkach wypoczynkowych. Zawsze, znalazło się miejsce, dla kilku standardów jazzowych.

Plany na ten rok?
Chcemy zorganizować w tym roku festiwal jazzowy. W 2020, z powodu pandemii, miał on charakter kameralny. Tradycyjnie, jak sytuacja epidemiologiczna  pozwoli, odbyłby się on w pierwszej połowie lipca. Ale też zaplanowaliśmy Dni Gminy Czchów, święto plonów, imprezy strażackie, biegi, festyny. Co z tego wyjdzie? Nie wiem. Mam nadzieję, że uda się nam te imprezy zorganizować. Już dzisiaj zapraszam na te wydarzenia. Oczywiście ostateczna decyzja w tej sprawie zapadnie dopiero w maju.
- Czchów to jedna z najatrakcyjniejszych gmin w Małopolsce. Miasto stawia nie tylko na rozwój turystki, ale także usług w zakresie rzemiosła, budownictwa i handlu.
- Na terenie gminy jest około czterysta domków letniskowych, kilkanaście gospodarstw agroturystycznych, kilka hoteli i pensjonatów, restauracji. Oczywiście najwięcej „przyjezdnych” widać od maja do września. Wiele osób pyta o działki budowlane. Wspieramy rozwój budownictwa, bo w tym upatrujemy szansę na wzrost liczby ludności, a tym samym na to, że nasze szkoły nie będą puste. W ostatnim dziesięcioleciu buduje się około tysiąca budynków mieszkalnych. W porównaniu dla lat 70. czy 80. tamtego stulecia liczba dzieci spadła, ale nie tak drastycznie jak w innych gminach. W gminie doskonale rozwija się przedsiębiorczość. W rankingach zamożności gmina dominuje w regionie.

- Rozwój przedsiębiorczości to ważna dziedzina w życiu lokalnej społeczności.
- Jak najbardziej Wychodząc na przeciw oczekiwaniom społeczeństwa następuje także szybki rozwój inicjatywy prywatnej, przedsiębiorczości, handlu, usług i rzemiosła. Powstają prężne firmy, rozwija się budownictwo indywidualne. Ja przypomnę, co często powtarzam, że rolą gminy jest stwarzanie jak najlepszych warunków dla życia mieszkańców, ale także rozwoju prywatnej inicjatywy. Dlatego opłaty i podatki lokalne są u nas jednymi z najniższych w województwie. Ceny wody, odprowadzanych ścieków komunalnych są znacznie mniejsze niż w innych gminach regionu tarnowskiego. Mniej niż inne gminy płacimy za śmieci. To jest bez wątpienia element przyciągania inwestorów. Gmina przyciąga inwestorów, tworzy odpowiedni „klimat”. Dodam tylko, że wszelkie pozwolenia, dokumentacja związana z tym, załatwiana jest u nas niemal od ręki. Każdy może skorzystać z pomocy merytorycznej naszych urzędników, wspomagamy przedsiębiorców na wielu płaszczyznach.
(mir)


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

pr082021

reklamamariola

fbprofil

 

arteon

bs2020a

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .