Reklama
Powiat Tarnowski. Przełomowe wydarzenie
WYDARZENIA - Region Tarnowski
środa, 21 kwietnia 2021 00:00

Roman Łucarz, starosta tarnowski mówi, że to było wydarzenie, które zapoczątkowało istnienie Państwa Polskiego. 1055 lat temu, prawdopodobnie 14 kwietnia, bo wśród historyków są rozbieżności co do dokładnej daty, Mieszko I zdecydował się na chrzest swojego państwa. Sejm RP w 2019 roku właśnie dzień 14 kwietnia ustanowił Świętem Chrztu Polski.Dzięki odważnej decyzji Mieszka I w 966 roku Jezus Chrystus i Jego Ewangelia stali się fundamentem rodzącej się Polski. Bez tego fundamentu nie byłoby Polski i jej wielkiego dziedzictwa. Starosta Tarnowski Roman Łucarz podkreśla, że było to wydarzenie przełomowe w historii Polski i Polaków, które diametralnie zmieniło nasze życie codzienne, a także społeczne.

- To było źródło, z którego wzięliśmy się wszyscy. Od niego zaczęła się historia i dziedzictwo chrześcijańskiej Polski, dlatego stanowi dla nas najważniejszą wartość. Sukces chrystianizacji okazał się bardzo trwały. Polska jest obecnie jedyną prawdziwą ostoją chrześcijaństwa w Europie. Pochylmy w tym dniu czoła przed Mieszkiem I i Dąbrówką oraz wspaniałym chrześcijańskim dziedzictwem 40 pokoleń Polaków, którzy tworzyli narodową wspólnotę, jej kulturę i przekazywali wiarę kolejnym generacjom – mówi starosta Roman Łucarz.

W 2019 roku Sejm RP dzień 14 kwietnia ustanowił Świętem Chrztu Polski. Święto ma charakter państwowy. „Jest to dzień narodowej refleksji nad dziedzictwem naszych ojców, nad odpowiedzialnością wszelkich władz państwowych, wszelkich obywateli i każdego z osobna za naszą Ojczyznę, za jej przyszłość i pomyślność. Święto to powinno służyć inspiracji do podejmowania działań na rzecz dobra wspólnego” – głosi jeden z artykułów dokumentu. W uzasadnieniu czytamy też m.in. „Dzisiaj, w dobie kruszenia podstaw, na których zbudowany jest nasz byt narodowy i państwowy, w dobie niepewności i obawy o naszą przyszłość, powinniśmy pamiętać o rocznicy Chrztu Polski. Niech dzień 14 kwietnia stanie się okazją do zadumy i refleksji nad odpowiedzialnością za przyszłość polskiego narodu. Niech odwaga i dalekowzroczność Mieszka I będzie inspiracją dla nas wszystkich”.


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

052021

pr052021s

tymeksiepomaga

oferta-edu

 

reklamamariola

fbprofil

 

arteon

bs2020a

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .