Reklama
Most w Ostrowie. Wielki sukces powiatu tarnowskiego: 12 milionów rządowej dotacji
WYDARZENIA - Region Tarnowski
środa, 05 maja 2021 00:00

Wiele wskazuje na to, że pod koniec roku uda się oddać do użytku, po kapitalnym remoncie, most w Ostrowie. Niedawno premier Mateusz Morawiecki podjął bardzo korzystna dla powiatu tarnowskiego decyzję. Przyznano nam 12 mln zł dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na remont i odbudowę przeprawy nad Dunajcem – cieszy się starosta Roman Łucarz. Wicestarosta Jacek Hudyma podkreśla, ogromne zaangażowanie poseł Anny Pieczarki.


Pomimo pandemii państwo polskie działa sprawnie nie tylko w sprawach walki z Covid-19. Przykładem jest most w Ostrowie. W ubiegłym roku premier Mateusz Morawiecki przyznał 4 mln zł z rezerwy budżetu państwa na pierwszy etap remontu przeprawy. Rozebrano starą konstrukcję i przełożono kanalizację z gminy Wierzchosławice. 21 kwietnia br. dotarła do Starostwa Powiatowego wiadomość, że powiat tarnowski otrzymał 12 mln zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na kontynuowanie prac w 2021 roku . - To historyczna chwila dla naszego powiatu. Ta data na długo zapisze się w mojej pamięci, gdyż nasze starania o pozyskanie środków finansowych na doprowadzenie do finału remontu mostu w Ostrowie znalazły urzeczywistnienie w faktach – mówi starosta Roman Łucarz. Przypomnijmy, że wcześniej został ogłoszony przetarg na dokończenie inwestycji. Po otwarciu ofert okazało się, że najtańsza opiewa na kwotę 27,5 mln zł, znacznie mniej niż to było przewidywane w kosztorysie. Zgodnie z opublikowanymi warunkami przetargu, w ramach drugiego etapu inwestycji, obejmującego remont drogi powiatowej wraz z remontem obiektu mostowego w miejscowości Ostrów, zaplanowano między innymi wzmacnianie podpór wraz z fundamentami, montaż konstrukcji nośnej nowego mostu, wykonanie drogi i ścieżki pieszo-rowerowej, a także montaż elementów bezpieczeństwa ruchu i oświetlenia ulicznego. W ramach inwestycji na nową przeprawę przełożone zostaną sieć telekomunikacyjna i rurociąg kanalizacji tłocznej, które w ramach pierwszego etapu zostały umieszczone na wybudowanej tymczasowej konstrukcji wsporczej. Po przełożeniu tych mediów tymczasowa konstrukcja będzie rozebrana.
Weryfikacja jest już na końcowym etapie i wkrótce podpisana ma zostać umowa. Rozpoczęcie prac planowane jest w maju. - Staraliśmy się o 80 procentowe dofinansowanie i takie będziemy mieli.

W przyszłym roku spodziewamy się jeszcze przyznania około 8 mln zł – stwierdził starosta. – Mówi się, że sukces ma wielu ojców i tak jest w tym przypadku, ale stoją za nim konkretne osoby i chcę wyraźnie podkreślić komu te pieniądze zawdzięczamy. To przede wszystkim pani poseł Anna Pieczarka, która kontaktowała się z nami co kilka dni i interweniowała gdzie tylko to było możliwe. To pan minister Andrzej Adamczyk, który wydał pozytywną rekomendację do dofinansowania na poziomie 80 procent, to były poseł Edward Czesak, który pomagał poprzez swoje kontakty, to pani premier i obecny poseł do Parlamentu Europejskiego Beata Szydło, która wspierała nasze starania. Szczególne podziękowania kieruję do pana premiera Mateusza Morawieckiego, który podjął ostateczną decyzję i zadeklarował również przyjazd do Ostrowa, by osobiście sprawdzić postępy prac przy moście, oraz panu prezydentowi Andrzejowi Dudzie. Zainteresował się tematem mostu w Ostrowie po wizycie w Wierzchosławicach i od tego czasu w stałym kontakcie z nami był minister w prezydenckiej kancelarii Piotr Ćwik. Termin zakończenia inwestycji wyznaczony ma być na koniec marca 2022 roku, ale starosta Roman Łucarz zapewnia, że jeśli warunki atmosferyczne na to pozwolą, to ruch na moście zostanie puszczony jeszcze przed tegorocznym Sylwestrem. W przyszłym roku byłyby wykonywane prace wykończeniowe wraz z ponownym umiejscowieniem pod mostem rury kanalizacyjnej. - Droga do tego była długa, ale bardzo się cieszę, że wreszcie udało się doprowadzić do szczęśliwego finału sprawę mostu w Ostrowie, jeśli idzie o zapewnienie finansowania tego przedsięwzięcia – wyznała poseł Anna Pieczarka. - Przeżywaliśmy trudne chwile po zamknięciu tego mostu, ale nie wracajmy do historii. Ważne, że idziemy do przodu, że będzie solidny most, który przetrwać powinien następne pięćdziesiąt lat. Przypominam, ze budowany będzie również łącznik między Mościcami a wierzchosławickim węzłem autostradowym, który gotowy ma być do połowy 2023 roku. Na terenie gminy Wierzchosławice z udziałem środków z budżetu państwa, samorządu województwa małopolskiego oraz powiatu tarnowskiego realizowane będą więc dwie inwestycje o łącznej wartości blisko 200 mln złotych – wylicza wicestarosta Jacek Hudyma. Wicestarosta tarnowski wierzy, że do kolejnego etapu budowy mostu „dorzuci” się także samorząd województwa małopolskiego. - Będziemy na ten temat rozmawiali z marszałkiem Witoldem Kozłowskim, z całym zarządem i radnymi – dodaje Jacek Hudyma.


Przypomnijmy, że pierwszy etap remontu mostu w Ostrowie o wartości ponad 7,4 mln zł rozpoczął się we wrześniu 2020 roku  -  w większości sfinansowany został z rezerwy budżetu państwa - 4 mln zł. Zadanie wsparło także województwo małopolskie, które przeznaczyło na ten cel 1 mln zł. Pozostałe środki pochodzą z budżetu powiatu tarnowskiego. W zakresie tego zadania znalazły się między innymi demontaż starego mostu oraz wykonanie obok niego tymczasowej konstrukcji wsporczej, na którą przełożono rurociąg kanalizacji tłocznej i sieć telekomunikacyjną. Decyzję o natychmiastowym zamknięciu mostu w ciągu drogi powiatowej Tarnów -Wierzchosławice, stanowiącego najkrótsze połączenie między autostradą A4 i tarnowską dzielnicą Mościce, podjął pod koniec listopada 2019 r. zarząd powiatu tarnowskiego na podstawie decyzji powiatowego inspektora nadzoru budowlanego, która nakazywała natychmiastowe zamknięcie mostu. Podstawą była ekspertyza i opinie ekspertów z politechnik w Krakowie i Rzeszowie. Przeprawę zamknięto z powodu fatalnego stanu technicznego, zagrażającego bezpieczeństwu ruchu drogowego.
         


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

052021

pr052021s

tymeksiepomaga

oferta-edu

 

reklamamariola

fbprofil

 

arteon

bs2020a

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .