Reklama
Józefa Szczurek-Żelazko. Pieniądze na remonty dróg, nowe pojazdy dla OSP, wsparcie osób starszych i niepełnosprawnych
WYDARZENIA - Region Tarnowski
piątek, 21 maja 2021 10:55

Pieniądze na remonty dróg, nowe pojazdy dla OSP, wsparcie osób starszych i niepełnosprawnych – to tylko kilka z wielu efektów działalności poseł Józefy Szczurek – Żelazko w regionie tarnowskim/. Różnego rodzaju modernizacje dróg gminnych i powiatowych już niebawem zostaną zrealizowane na terenie powiatu tarnowskiego. Do samorządów z tego regionu w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg trafią niebagatelne środki w wysokości 37 949 342,48 złotych.

Uroczystego wręczenia symbolicznych czeków – w imieniu wojewody małopolskiego Łukasza Kmity – dokonał II wicewojewoda Ryszard Pagacz. Uroczystość odbyła się w delegaturze Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Tarnowie. Gratuluję wszystkim powiatom i gminom otrzymanych środków. Są to bowiem pieniądze, które dzięki decyzji Premiera Mateusza Morawieckiego popłyną szerokim strumieniem do samorządów z powiatu tarnowskiego i gmin z tego regionu. Jestem przekonany, że inwestycje, które już za chwilę będą realizowane, przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa na drogach. Jeszcze raz gratuluję i życzę szybkiej realizacji zadań – mówi poseł Józefa Szczurek – Żelazko. Dofinansowanie pozwoli na realizację 11 zadań przez siedem jednostek samorządu terytorialnego: Powiat Tarnowski - 29 995 934,14 zł, Gmina Skrzyszów – 205 790 zł, Gmina Pleśna – 518 229 zł, Gmina Radłów – 482 587 zł, Gmina Rzepiennik Strzyżewski – 873 001 zł, Gmina Tarnów – 1 439 990,34 zł, Gmina Wojnicz – 2 194 108 zł, Gmina Żabno – 2 239 703 zł. Dodajmy, że z FDS dotacje otrzymały tez powiaty bocheński, brzeski i dąbrowski oraz kilka gmin z tych powiatów – wylicza Józefa Szczurek – Żelazko.

 

Powody do radości mają także mieszkańcy powiatu bocheńskiego. Niedawno, przed dawnym budynkiem Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Cerekwi mogłam przekazać informację o wsparciu Powiatu Bocheńskiego kwotą blisko 2 mln zł dofinansowania na stworzenie w tym miejscu Środowiskowego Domu Samopomocy dla osób niepełnosprawnych. Pieniądze pochodzą z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w ramach programu kompleksowego wsparcia rodzin „Za życiem”. To ważna i potrzebna placówka, dlatego mocno zabiegałam o wsparcie tej inicjatywy. Mam nadzieję, że po odnowieniu obiektu, kiedy ustanie czas pandemii, to miejsce będzie tętniło życiem – mówi naszej redakcji poseł Józefa Szczurek – Żelazko.

Czek na 700 tysięcy złotych odebrał starosta bocheński. Środki zostaną przeznaczone na zakup specjalistycznego agregatu pompowego, który będzie służył do działań przeciwpowodziowych. Powiat bocheński zawnioskował o dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na wyposażenie Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Bochni w przewoźny agregat pompowy oparty o pompę wirową, napędzany silnikiem wysokoprężnym – tłumaczy nam poseł Józefa Szczurek – Żelazko. Region od lat boryka się z lokalnymi podtopieniami czy powodziami, w wyniku których mierzymy się niejednokrotnie z sytuacją kryzysową. Sprzęt który posiadamy czasami nie wystarczał, aby uporać się z szalejącą wodą. Dlatego, złożyliśmy wniosek właśnie na pompę, która będzie miała bardzo dużą wydajność i będzie w stanie wypompować czy też przepompować nawet 35 000 litrów na minutę – mówią strażacy. Agregat pompowy to urządzenie o bardzo szerokim spektrum zastosowań - pozwoli na podjęcie działań niezbędnych podczas odwodniania powierzchniowego, pompowania wody, szlamu i ścieków, usuwania skutków powodzi i podtopień oraz prowadzenia akcji ratowniczych. Zakup agregatu usprawni prowadzenie akcji ratowniczych – zapewnia Józefa Szczurek – Żelazko.

Kolejne świetne informacje dla naszego regionu. Tym razem w związku z podziałem środków z rezerwy subwencji ogólnej Ministra Infrastruktury na rok 2021 trafią do nas kolejne duże środki finansowe. I tak powiat bocheński otrzyma 4.75 miliona złotych. Zaplanowana jest rozbudowa DP nr 1424K Bochnia - Uście Solne - Barczków na odcinku Bochnia - Bogucice (etap II Gawłów - Bogucice) w m. Majkowice i Bogucice. Natomiast powiat tarnowski dostanie 1.42 miliona złotych.

Pozwoli to na rozbudowę i przebudowę DP 1387K relacji Siepietnica - Lubaszowa wraz z rozbiórką istniejącego mostu i budową nowego mostu na potoku Olszynka w km. Do powiatu Wieliczka trafi 1.85 miliona złotych. Tutaj wykonana będzie rozbudowa DP nr 2038K Mała Wieś - Węgrzce z dowiązaniem się do istniejącej drogi powiatowej wraz z budową mostu. Jak mówi poseł środki rezerwy subwencji ogólnej przeznacza się na dofinansowanie: inwestycji na drogach publicznych powiatowych i wojewódzkich oraz na drogach powiatowych, wojewódzkich i krajowych w granicach miast na prawach powiatu, utrzymania rzecznych przepraw promowych o średnim natężeniu ruchu w skali roku powyżej 2000 pojazdów na dobę, wskazanych przez ministra właściwego do spraw transportu - w kwocie nie mniejszej niż w roku bazowym oraz remontu, utrzymania, ochrony i zarządzania drogami krajowymi i wojewódzkimi w granicach miast na prawach powiatu – tłumaczy poseł Józefa Szczurek– Żelazko.


Komentarze (0)

Napisz Komentarz

mniejsze | większe

busy
 

062021

pr062021a

 

 

 

reklamamariola

fbprofil

 

arteon

bs2020a

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .