Reklama
Wicepremier Jarosław Gowin w Bochni
WYDARZENIA - Region Tarnowski
sobota, 06 marca 2021 12:00

L1080384Przedstawiciele kilkunastu gmin z Małopolski i Podkarpacia parafowali przed chwilą porozumienie w sprawie reali8zacji wspólnego projektu; realizacji rządowego programu rozwoju mieszkalnictwa. Pod dokumentem podpisali się wójtowie i burmistrzowie. Umowę parafowali przedstawiciele gmin: Borzęcina, Dąbrowa Tarnowska, Gnojnik, Jodłowa, Ryglice, Tuchów, Bochnia, Korzenna, Stary Sącz, Zakliczyn, Proszowice, Grybów, Trzciana, Wierzchosławice. Organizatorem spotkania był poseł Stanisław Bukowiec. Pojawili się m.in. Jarosław Gowin, wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii, Anna Kornecka, wiceminister rozwoju, pracy i technologii, Stanisław Bukowiec, poseł na sejm, Burmistrz Bochni Stefan Kolawiński, Michał Sroka, zastępca prezesa Krajowego Zasobu Nieruchomości, Janusz Kwaśniak wójt Borzęcina, Dawid Chrobak burmistrz Zakliczyna, Krzysztof Kaczmarski burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej, Magdalena Marszałek, burmistrz Tuchowa, Paweł Augustyn, burmistrz Ryglic oraz Jan Janiga wójt Jodłowej z Podkarpacia.

 
Ciężkowice. Powstanie Centrum Edukacji
WYDARZENIA - Region Tarnowski
czwartek, 04 marca 2021 23:58

W podtarnowskich Ciężkowicach zostanie uruchomione Pogórzańskie Centrum Edukacji Przyrodniczej EkoMałopolska. W placówce będą prowadzone zajęcia i warsztaty edukacyjne dotyczące m.in. ochrony przyrody i krajobrazu. Oferta centrum będzie skierowana przede wszystkim do grup szkolnych – ośrodek będzie przystosowany do przyjmowania grup na kilkudniowe wyjazdy edukacyjne, tzw. „zielone szkoły”. Pogórzańskie Centrum Edukacji Przyrodniczej EkoMałopolska będzie działać w Ośrodku Leśnym w miejscowości Jastrzębia, który przejdzie gruntowną modernizację. Projekt adaptacji ośrodka na potrzeby placówki zakłada m.in. stworzenie konferencyjno-wystawowej sali edukacyjnej i sali warsztatowo-laboratoryjnej. Rozbudowana zostanie baza noclegowa i związane z nią zaplecze socjalne: jadalnia, pomieszczenia kuchenne i sala rekreacyjno-wypoczynkowa – informuje wiceprzewodniczący sejmiku Małopolskiego Wojciech Skruch.

 
Józefa Szczurek-Żelazko. Dotacje rządowe dla regionu
WYDARZENIA - Region Tarnowski
piątek, 26 lutego 2021 15:02

Środki, które w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych trafiły do naszego regionu, już są wykorzystane. W ten sposób kreujemy rozwój przedsiębiorczości, pomagamy firmom w trudnym okresie pandemii. Dobrym tego przykładem jest chociażby gmina Zakliczyn – mówi naszej redakcji Józefa Szczurek – Żelazko, Poseł Ziemi Tarnowskiej.

 
Rozmowa z Tomaszem Stelmachem, etatowym członkiem Zarządu Powiatu Tarnowskiego
WYDARZENIA - Region Tarnowski
wtorek, 23 lutego 2021 23:24

Nie mam cienia wątpliwości, że od kilku lat powiat tarnowski jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się powiatów w Polsce. Zarząd, w którym Pan pracuje, realizuje wiele inwestycji, dbając o zrównoważony rozwój całego terenu, wszystkich szesnastu gmin. Pan, jako radny, reprezentuje gminę Tarnów. Co w ostatnim czasie udało się zrobić dla mieszkańców tej części powiatu tarnowskiego?

Rok 2020  naznaczony był pandemią choroby CoVID -19. To determinowało wiele naszych działań. Wszak zdrowie i  życie mieszkańców to wartości największe, najważniejsze. Oczywiście pamiętam o swojej macierzystej gminie Tarnów… Moja praca w samorządzie Powiatu Tarnowskiego koncentrowała się na wielu płaszczyznach, w tym na rzecz Gminy z której się wywodzę i którą reprezentuję w Radzie i Zarządzie Powiatu. Moje działania spowodowały, że pomimo niekorzystnych warunków na rożnych polach wyasygnowaliśmy jako samorząd Powiatu Tarnowskiego ponad milion złotychna inwestycje i dotacje służące  poprawie warunków życia mieszkańców gminy Tarnów. Mowa  między innymi o wyremontowanych gruntownie dwóch odcinkach dróg powiatowych w Gminie Tarnów w miejscowościach Błonie i Biała. Wartość tej inwestycji to 760 tysięcy złotych. Warto wspomnieć, że budowaliśmy nowe i remontowaliśmy istniejące chodniki przy drogach powiatowych. Prace prowadzono w Koszycach Wielkich, Woli Rzędzińskiej, Jodłówce Wałki, Błoniach. Natomiast na doposażenie sprzętowe jednostek OSP działających w gminie, wyasygnowaliśmy w 2020 roku 38 tys. złotych. Od początku tej kadencji, do jednostek OSP w gminie Tarnów trafiło ponad sto tysięcy złotych. Poprawiliśmy też bezpieczeństwo pieszych korzystających z przejścia w Zbylitowskiej Górze w rejonie Szkoły Podstawowej oraz obradowaliśmy wydawnictwami przydatnymi w działalności statutowej, wszystkie działające w gminie Tarnów, Koła Gospodyń Wiejskich, jako stowarzyszeniakultywujące tradycje i zwyczaje w tym i te pyszne kulinarne, z naszego regionu.    

 
Szerzyny. Żłobek i przedszkole w budowie
WYDARZENIA - Region Tarnowski
poniedziałek, 22 lutego 2021 00:00

Wiadomość o pozyskaniu dofinansowania przez Gminę Szerzyny z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych w wysokości 4.000.000 zł na budowę Budynku Opieki Nad Małym Dzieckiem w Szerzynach jest urzeczywistnieniem tego co do tej pory nie udało się osiągnąć żadnemu samorządowcowi. Cały koszt inwestycji to 6.47 miliona złotych. Wczęsniej gmina otrzymała dwa miliony. Wynika z tego, że na inwestycję, z budżetu gminy, zostanie wydane tylko 470 tysięcy złotych (jej koszt to blisko 6.5 miliona złotych).

 
Powiat Tarnowski. Ośrodek już działa
WYDARZENIA - Region Tarnowski
poniedziałek, 22 lutego 2021 00:00

Oficjalnie w Wojniczu został otwarty Powiatowy Ośrodek Interwencji Kryzysowej, który udzielał będzie specjalistycznego wsparcia mieszkańcom powiatu tarnowskiego. W przypadku zagrożenia zdrowia lub życia będzie możliwość skorzystania z hostelu. Koszt utworzenia POIK to około 3,5mln zł. Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Jak mówi starosta tarnowski Roman Łucarz Powiatowy Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Wojniczu, zlokalizowany w budynku Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych, działał będzie całodobowo. Wsparciem i usługami z zakresu interwencji kryzysowej przez 2,5 roku objętych zostanie 600 mieszkańców powiatu tarnowskiego. Będą oni mogli skorzystać z poradnictwa specjalistycznego w sytuacji kryzysowej, a w przypadku wystąpienia zagrożenia zdrowia lub życia również z miejsc schronienia w hostelu.
Obecna na otwarciu poseł na Sejm RP Anna Pieczarka powiedziała, że najlepiej aby takie miejsca nie powstawały, ale życie czasami układa się tak jak się układa. - Sytuacja związana choćby z pandemią koronawirusa powoduje, ze wielu osobom taka pomoc, takie wsparcie będą potrzebne. Dobrze, że tu w Wojniczu będzie można liczyć na fachową pomoc – uznała Anna Pieczarka. Starosta Roman Łucarz stwierdził, że bolączką powiatu było to, że do tej pory na jego terenie nie było takiej placówki, takiego miejsca. - To nie będzie kolejny urząd, w którym pracować będą urzędnicy. Tutaj będzie zespół fachowców, którzy za zadanie będą mieli pomagać potrzebującemu człowiekowi. Ważne, aby tworzyli dobrą atmosferę, aby każdy, kto tutaj przyjdzie po pomoc, taką pomoc uzyskał i później czuł się dobrze – podkreślił starosta. Natomiast wicestarosta Jacek Hudyma dziękował rządowi, a także samorządowi województwa małopolskiego za udzielaną pomoc finansową dla powiatu tarnowskiego, m.in. na takie przedsięwzięcia, jak to w Wojniczu. - Cieszę się, że powiat tarnowski wyszedł z taką inicjatywą, ale też potrafił ją zrealizować i pozyskał pieniądze na ten cel. Gratuluję determinacji. Tu mieszkańcy będą mogli liczyć na wsparcie i dobre słowo w trudnej sytuacji życiowej - powiedział z kolei wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego Wojciech Skruch. Jego zdaniem powiat może liczyć na wsparcie i pomoc sejmiku. – Ze swoje strony deklaruje wsparcie takich inicjatyw – deklarował radny Wojciech Skruch.

 
Tuchów. Obwodnica „rośnie” w oczach
WYDARZENIA - Region Tarnowski
piątek, 19 lutego 2021 00:00

W grudniu tamtego roku  na pierwszym odcinku budowanej obwodnicy Tuchowa, ułożona została już nakładka asfaltowa. I to zaledwie  pół roku od rozpoczęcia budowy drogi. Samo oddanie inwestycji zaplanowano na IV kwartał 2021 roku. - Obecnie trwają prace przy najtrudniejszych i najkosztowniejszych elementach obwodnicy, czyli przy wiadukcie nad linią kolejową oraz przy nowym moście na Białej. To obiekty inżynieryjne, kosztowne i skomplikowane. Wyczekiwana przez mieszkańców i obiecywana im przez lata obwodnica będzie miała w sumie 2,7 km długości. Dodam, że częściowo poprowadzona zostanie wałem, wzdłuż rzeki Białej.

 
Zakliczyn. Minister u burmistrza
WYDARZENIA - Region Tarnowski
wtorek, 16 lutego 2021 00:00

Niedawno w Zakliczynie przebywał pełnomocnik rządu ds. programu „Czyste Powietrze” minister Bartłomiej Orzeł, który chwalił tutejszy samorząd za podejmowane inicjatywy i działania proekologiczne. Obiecał też kolejne pieniądze dla gmin na promocję programu walki ze smogiem i zanieczyszczeniami powietrza.  Panu ministrowi towarzyszył poseł Jan Duda. - Gmina Zakliczyn jako jedna z pierwszych gmin w Małopolsce w lipcu 2019 r. podpisała porozumienie z zarządem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie na rzecz wspólnej realizacji programu "Czyste Powietrze”. Jeszcze przed zawarciem tego porozumienia w Urzędzie Miejskim w Zakliczynie został zatrudniony ekodoradca, który pomaga mieszkańcom w przygotowaniu wniosków o dofinansowanie i rozliczeniu dotacji – przypomniał burmistrz Miasta i Gminy Zakliczyn Dawid Chrobak.

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 5 z 98

062021

pr062021a

 

 

 

reklamamariola

fbprofil

 

arteon

bs2020a

Ostatnie komentarze

Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz dla indywidualnych potrzeb użytkowników zgodnie z Polityką Cookies. Możesz je wyłączyć/zmienić w ustawieniach przeglądarki. .